Ljetna škola tolerancije u Sarajevu

Kultura tolerancije – novi izazov europskim procesima integracije

U Sarajevu je od 15. do 21. rujna 2014. godine, na engleskom kao službenom jeziku, održana Ljetna škola tolerancije „Rethinking the Culture of Tolerance – The New Challenges of the European Integration Process“, u organizaciji Univerziteta u Istočnom Sarajevu, uz međunarodnu suradnju s Università degli studi di Milano – Bicocca i Univerzitetom u Sarajevu.

Ljetna škola tolerancije organizirana je na inicijativu prof. dr. Dejana Bokonjića, pedijatra i dječjeg imunologa, inače prorektora za međunarodnu suradnju i osiguranje kvalitete Univerziteta u Istočnom Sarajevu, koji je bio domaćin ovogodišnje Ljetne škole, održane pod generalnim pokroviteljstvom Ambasade Republike Italije u Bosni i Hercegovini. Sljedeća će biti održana 2015. godine u Milanu. Školu je pohađalo 36 postdiplomanata iz Italije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Ukrajine, Litvanije, Sirije i prostora bivše Jugoslavije, koje su među 140 prijavljenih odabrali ravnatelji Ljetne škole i članovi znanstvenog odbora na temelju sljedećih kriterija: životopisa, motivacijskog pisma, profila magistarskog, odnosno doktorskog studija, prosjeka ocjena i popisa objavljenih radova. Jedan od njih i jedini iz Republike Hrvatske bio sam i ja. Iz tog razloga osjećam čast, zadovoljstvo i potrebu informirati vas i podijeliti s vama svoja iskustva i dojmove.


Sudionici i predavači Ljetne škole tolerancije u Sarajevu

Predavači su bili renomirani profesori sa Sveučilišta iz Glasgowa, Cambridgea, Milana, Sarajeva i Istočnog Sarajeva. Njihova predavanja, koja su se održavala u zgradi Rektorata Univerziteta u Istočnom Sarajevu i na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, bila su otvorena za dijaloško-kritička promišljanja u kojima smo svi sudjelovali. Sadržajno su se bavila pitanjima i problemima vezanim uz toleranciju iz perspektive filozofije, ustavnog i građanskog prava, političke i sociologije religije, kršćanske teologije i interkulturalne pedagogije.

 

Kao osobito korisna i primijenjena u području odgoja i obrazovanja istaknuo bih ona koja su bila sadržajno usmjerena na razumijevanje tolerancije od statičkog prema dinamičkom modelu koegzistencije, kršćanskoj egzistenciji i mjestu za drugog i drugačijeg, toleranciji u multientičkom društvu, svakodnevnom multikulturalizmu i odgoju za kulturu tolerancije. Refleksije s interaktivnih predavanja nastavili smo iznositi i razvijati na pedagoškim radionicama, u kojima su nam empatijsko razumijevanje i emocije pomogle u izgradnji socijalnih odnosa, utječući na razvoj grupne dinamike i kohezije, osobito u proživljavanju bolnih tema, poput onih kada su Amani sa Sveučilišta u Amsterdamu, podrijetlom iz Sirije i Ielyzaveta sa Sveučilišta u Leibnitzu, podrijetlom iz Ukrajine govorili o ratu u njihovoj zemlji.


Zdesna redom: prof. dr. Dejan Bokonjić, prof. dr. Tatjana Sekulić i prof. dr. Roberto Moscati

 

Pitanje tolerancije jedno je od najizazovnijih pitanja suvremenog društva. Kako se moderni diskurs tolerancije u povijesti pojavljuje zajedno s pitanjem autonomije i slobode pluralističkoga društva na globalnoj razini te posebice u Europi, potrebno je više nego ozbiljno preispitivanje samog koncepta zajedno s kontekstualizacijom oblika i načina provođenja tolerancije na nove modele netolerancije i diskriminacije.

 

Tijekom Ljetne škole dr. sc. Tatjana Sekulić, izvanredna profesorica Političke sociologije Europe i Sociologije obrazovanja na Università degli studi di Milano – Bicocca, održala je promociju svoje knjige Od razorenog ka otvorenom društvu, u kojoj kroz zbirku izazovnih, emocijama prožetih tekstova koji čitatelja pozivaju na angažirano čitanje, iznosi sociološku analizu i političke implikacije vezane uz dramu jugoslavenskog raspada i tragediju Bosne i Hercegovine kao njezinog dijela. Objavila ju je nakon knjige Violenza etnica. I Balcani tra etnonazionalismo e democrazia. Osim za organizacijski dio Ljetne škole, ponajprije joj trebamo zahvaliti za samozatajnu, stalnu prisutnost i emocionalnu toplinu kojom nas je bodrila tijekom cjelokupnog trajanja Škole i bila nam na raspolaganju za sve što smo trebali, tražili i/ili željeli, uz podršku domaćina.

 

Zadnjega dana Ljetne škole svatko od nas je odabrao područje i mentora i elaborirao nacrt članka koji će napisati za međunarodnu znanstvenu monografiju, koja će biti dostupna široj akademskoj javnosti.

 

U Bosni i Hercegovini žive 3 konstitutivna naroda i 17 nacionalnih manjina, o čijim su ljudskim pravima i njihovom kršenju govorile prof. dr. Jasna Bakšić-Muftić, izrazito obrazovana, otvorena i srdačna osoba, i doc. dr. Zlatiborka Popov Momčinović, koja je održala predavanje o toleranciji spolnih različitosti, o kojima se kaže da se u BiH gotovo ni ne govori, zbog drugih, gorućih problema koji potiskuju druge teme. U povijesno multikulturalnom Sarajevu još uvijek postoje nevidljive granice, u što sam se uvjerio kada me po dolasku Croatia Airlinesa u zračnu luku taksist uz čuđenje i negodovanje odvezao u istočni dio grada, gdje smo bili smješteni. Nadam se da će Sarajlije jednoga dana moći živjeti ne samo jedni pored drugih nego i jedni s drugima. Suorganizatori i sudionici Ljetne škole pokazali su da to žele i mogu. Nakon tjedan dana vratio sam se u Zagreb, obogaćen brojnim spozajama i emocionalnim tragovima novih i vjerujem trajnih prijatelj(stav)a.

 


I za kraj, evo nekoliko objavljenih medijskih i isječaka s mrežne stranice Ljetne škole tolerancije u Sarajevu:


A critical discourse on tolerance and toleration seems to have a particular weight in the context of post-war, but also post-socialist and post-Yugoslav societies of the Western Balkans. Many important steps towards the rebuilding of trust and integration of these societies have been already made, but there is still much work to be done.

 

 

Prof. Dejan Bokonjic, vice-rector for international cooperation, thanked the students of the School in particular, saying that they are the ones that will spread the idea of tolerance and their findings from this School in the countries that they come from.

 

 

MSc Ed. Petar Smontara from Zagreb, PhD student of Education at the Faculty of Philosophy at the University of Zagreb, finds that the program of the School was particularly rich, intensive and interdisciplinary. “In that respect, you have demonstrated an admirable level of openness, cooperation and organizational capabilities and I thank you for that,” Petar said. He added that the cooperation between the University of East Sarajevo, Bicocca University in Milan and the University of Sarajevo opens a new chapter in the building of uniqueness in difference, where the universities have proved and showed that they are open and ready for different and new relationships.

 

 

Prof. Tatjana Sekulic of the Bicocca University in Milan invited students to tell others about the Summer School, which will next year take place in Milan during the EXPO 2015 event.

Mr. sc. Petar Smontara

 

 

IZDVAJAMO

Održana adventska duhovna obnova za vjeroučitelje/ice…

Adventska duhovna obnovu za vjeroučitelje/ice i odgojiteljice u vjeri pod naslovom „Evo službenice… VIŠE

Sretan Uskrs

»Ali Bog ga uskrisi oslobodivši ga grozote smrti jer ne bijaše moguće da ona njime… VIŠE

Produljenja mandata i ostale molbe

Radi organizacije poslova u Uredu za vjeronauk molimo sve vjeroučitelje koji nemaju trajni mandat da… VIŠE

Nadolazeći događajikalendar

  • Trenutno nema nadolazećih događaja.