Održano ŽSV strukovnih škola

U srijedu 24. 11. 2021. održano je županijsko vijeće strukovnih srednjih škola Grada Zagreba i Zagrebačke županije preko Microsoft Teams-a. Voditeljica vijeća Ozana Mirosavljev Grgić je u ovom izazovnom vremenu pozvala poticajnog predavača doc. dr. sc. Tomislava Kovač (pročelnika Katedre fundamentalne teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu), koji je održao vrlo aktualno predavanje Kultura dijaloga u Crkvi i društvu.

Doc. dr. sc. Tomislav Kovač je sustavno objasnio o kulturi dijaloga u Crkvi i društvu. Naglasio je da se malo sustavno govori o toj temi i da se ona premalo analizira. Kršćanin je pozvan razgovarati s drugima, no ne nametljivo nego argumentirano i s poštovanjem. Sama Crkva ima dijalošku dimenziju. Dokumenti II. vatikanskog koncila to potvrđuju. Također i papa Pavao VI. u enciklici Ecclesiam Suam o tome piše.  Prema papi Pavlu VI., povijest spasenja je zapravo razgovor spasenja i zato je Crkva pozvana vršiti evangelizacijsko poslanje u svijetu pomoću dijaloga. Predavač je naglasio da je dijalog evangelizacija, no tu je bitno međusobno razumijevanje i otklanjanje predrasuda. Za kvalitetan dijalog potrebno je stvoriti duševno raspoloženje i tu treba poštovati četiri načela: jasnoću u izražavanju, blagost, povjerenje u sebe i u drugoga da razumije i, na kraju, potrebna je razboritost i obzirnost. Mi kao Crkva komuniciramo u tri koncentrična kruga (s kršćanima kroz ekumenizam, zatim monoteistima, a na kraju sa svim ljudima različitih uvjerenja). Tu je bitna sloboda mišljenja i izražavanja, te odvažnost u iznošenju vlastitih stavova.

Doc. dr. sc. Tomislav Kovač je istaknuo misli svetog Ivana Pavla II. iz enciklike Redemptoris missio o dijalogu Crkve i svijeta. Svijet medija je suvremeni areopag u kojem mediji nameću nov način razmišljanja.  Tu je dijalog potreban zbog rascjepa vjere i evanđelja u suvremenoj kulturi. U međukulturalnom dijalogu važan je interkulturalan pristup u kojem se ljudi međusobno uvažavaju i obogaćuju i pri tome ne gube svoj identitet.  O dijalogu je govorio i papa Franjo kroz socijalnu i ekološku dimenziju. Za papu Franju bitno je da kršćani uspostave dijalog u pluralnom društvu, tj. i s ateistima i agnosticima. Npr. u enciklici Fratelli tutti Papa shvaća Crkvu kao poliedar, geometrijski oblik sastavljen od ravnih ploha u kojem se svi kutovi i periferije spajaju, odnosno svi su segmenti uključeni u zajedničkom tijelu.

Na kraju je predavač zaključio da je dijalog put koji zaslužuje strpljivost, jer danas se kroz društvene mreže puno povezujemo, no teško se slušamo i razumijemo. Važna je pri tome asertivna i nenasilna komunikacija. Vjeronauk u školi može puno pridonijeti kulturi dijaloga. Također i u ovom vremenu došašća se očituje dijalog misli i dijalog duha.

Neki sudionici vijeća su postavljali pitanja u vezi komunikacije u novonastalim epidemiološkim okolnostima. Tu je predavač istaknuo opet temeljne oznake dijaloga (otvorenost, dobronamjernost, uzajamnost,  sposobnost slušanja). Članovi vijeća su i pisanim komentarima pohvalili predavanje i izbor teme.

Drugo predavanje tj. primjer dobre prakse pod nazivom Dijalog vjere i „svijeta” je imala voditeljica ŽSV-a Ozana Mirosavljev Grgić.  Navela je primjere kako se može uz pomoć novog udžbenika vjeronauka Gradimo bolji svijet ostvariti odgojno obrazovni ishodi prve teme četvrtog godišta u strukovnim školama.  U samom predavanju je navela primjere iz udžbenika, digitalnih materijala samog udžbenika, zatim i-nastave te neke primjere (web-stranice) koje je koristila u nastavi.

Vijeće je završilo aktualnim obavijestima i prigodnom molitvom.

 

Ozana Mirosavljev Grgić

IZDVAJAMO

Održana adventska duhovna obnova za vjeroučitelje/ice…

Adventska duhovna obnovu za vjeroučitelje/ice i odgojiteljice u vjeri pod naslovom „Evo službenice… VIŠE

Sretan Uskrs

»Ali Bog ga uskrisi oslobodivši ga grozote smrti jer ne bijaše moguće da ona njime… VIŠE

Kristova pobjeda svijeta – ohrabrenje i nama danas

S početkom novepedagoške i školske godine u ovim izvanrednim okolnostima, suočavajući… VIŠE

Nadolazeći događajikalendar

  • Trenutno nema nadolazećih događaja.