Clanak

Ususret Svjetlu

Održana adventska biblijska radionica za vjeroučitelje

Adventska biblijska radionica za vjeroučitelje održana je 9. prosinca 2021. u prostorijama Ureda za vjeronauk (Branjugova 1) od 17 do 19 sati. Zbog epidemioloških razloga broj sudionika ograničen je na 40. Sudionike skupa predstavila je predstojnica Ureda za vjeronauk, prof. dr. sc. Valentina Blaženka Mandarić, koja je zahvalila svima na dolasku na susret „uživo“ te je nakon uvodne pjesme i meditativne molitve predstavila i predavača, odnosno voditelja radionice doc. dr. sc. Tarasa Barščevskog.

Profesor Barščevski, inače profesor i v.d. pročelnika Katedre Svetog pisma Novoga zavjeta KBF-a Sveučilišta u Zagrebu već je vjeroučiteljima poznat kroz više edukacija koje je za njih osmislio i proveo. Ovoga puta svoju je adventsku biblijsku radionicu osmislio pod naslovom Ususret Svjetlu. Kao vrsni egzegeta kroz nekoliko je novozavjetnih tekstova koji govore o Kristovom rođenju aktualizirao je određena egzegetska pitanja koja se povezuju s tim opisima.

Evanđelist Matej, naime, ne opisuje Isusovo rođenje, nego reakcije drugih na njegov ulazak u svijet i čovječanstvo. Bog u tim opisima ulazi u svijet kao čovjeku ravnopravan, na razini međuljudskog susreta. Matej kroz dva poglavlja opisa Isusova rođenja piše Židovima koji razmišljaju pravno – on svojim pisanjem pokazuje da je Isus doista zakoniti sin (odluka Josipa pravednog da ga prizna svojim sinom stavlja ga u Davidovu lozu) te povezuje povijest Isusovu s poviješću Izraela; Isus kao dijete proživljava temeljno izraelsko iskustvo egipatskog ropstva i izlaska iz Egipta. U iščitavanju tekstova Herod se može poistovjetiti s faraonom, dok se Isus ne identificira s kraljem nego s narodom.

U radu s biblijskim tekstovima prof. Barščevski je predložio konkretno čitanje tekstova, naglašavajući da svako čitanje otkriva nešto novo u tekstu, što se ranije nije uočilo, a kao posebnu metodu rada s učenicima daje ideju da čitatelj sam naslovi pojedino biblijsko poglavlje. U daljnjoj analizi tekstova istaknut je lik Josipa i Heroda, kao i igra imena koja se protežu Isusovim rodoslovljem, a istaknuta je i važnost poznavanja grčkog izvornika jer određeni pojmovi nose nijanse značenja koja se prijevodom gube.

Kroz izlaganje teme koja je obrađena na vrlo zanimljiv i nesvakidašnji način profesor je dotaknuo više zanimljivosti koje su vjeroučitelji poželjeli i produbiti, možda u nekim budućim biblijskim radionicama. A ista će se tema svakako još jednom ponoviti već sljedećeg tjedna, 15. prosinca 2021. s početkom u 16 sati.

 

IZDVAJAMO

Održana adventska duhovna obnova za vjeroučitelje/ice…

Adventska duhovna obnovu za vjeroučitelje/ice i odgojiteljice u vjeri pod naslovom „Evo službenice… VIŠE

Sretan Uskrs

»Ali Bog ga uskrisi oslobodivši ga grozote smrti jer ne bijaše moguće da ona njime… VIŠE

Kristova pobjeda svijeta – ohrabrenje i nama danas

S početkom novepedagoške i školske godine u ovim izvanrednim okolnostima, suočavajući… VIŠE

Nadolazeći događajikalendar

  • Trenutno nema nadolazećih događaja.