Stručni ispit
1) Gdje se može pronaći potpuni prikaz literature za stručni ispit?
Program polaganja stručnog ispita za vjeroučitelje koji sadrži moguće teme i pitanja za metodički esej, moguća pitanja za usmeni dio ispita (opći i metodički dio programa) te literatu, nalazi se na web stranici Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO-IZDAVAČKA DJELATNOST-PRIRUČNICI-Priručnik za stručni ispit učitelja i stručnih suradnika u osnovnom školstvu), na web stranici Nacionalnog katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije (NKU HBK-DOKUMENTI-ZAKONI I PRAVILNICI-Program polaganja stručnog ispita za vjeroučitelje u osnovnoj i srednjoj školi) te u sklopu Dodatka Katehetskom glasniku GOD. IX(2011)3.
2) Na koliko sati pripravniku mora biti nazočno povjerenstvo?
Povjerenstvo za stažiranja pripravnika kojega čine ravnatelj škole, mentor pripravnika i stručni suradnik, mora biti nazočno tijekom pripravničkoga staža najmanje dva puta po dva sata na redovnoj nastavi pripravnika. (Prema Pravilniku o polaganju stručnog ispita učitelja i stručnih suradnika u osnovnom školstvu i nastavnika u srednjem školstvu (NN 88/03). )
3) Do kada traju prijave za stručni ispit od završetka stažiranja?
Nakon završetka stažiranja, škola može odmah prijaviti pripravnika za polaganje stručnog ispita u prvom sljedećem ispitnom roku, a najkasnije 30 dana prije početka ispitnog roka.
ISPITNI ROKOVI :
Za osnovne škole:
Od 15. siječnja do 1. ožujka
Od 15. travnja do 1. lipnja
Od 1. listopada do 15. studenog
Za srednje škole:
Od 10. veljače do 10. travnja
Od 10. listopada do 10. prosinca
Ukoliko škola zakasni s prijavom, pristupnik ne može pristupiti polaganju stručnog ispita, a da bi mogao pristupiti polaganju u prvom sljedećem ispitnom roku, potrebno je ponoviti prijavu.
Točni datumi polaganja stručnog ispita unutar ispitnih rokova, pripravnicima se dostavljaju u pozivu na stručni ispit na e-mail adresu škole, zajedno s nastavnom cjelinom, nastavnom jedinicom, ključnim pojmovima i godištem.
4) Kako treba izgledati dnevnik stažiranja?
Dnevnik stažiranja sadrži profesionalne, stručno-pedagoške bilješke koje pripravnik vodi tijekom godine dana stažiranja. Kako je vrijeme pripravničkog staža vrijeme u kojemu se pojavljuju mnoga pitanja, za očekivati je da se u dnevniku stažiranja nalaze pitanja i pronađeni odgovori. Dnevnik stažiranja pripravnik na prvome mjestu vodi radi samoga sebe i svoga profesionalnog rasta kroz traženje odgovora na pitanja vezana uz rad u školi.
Kako bi se ipak imao okvir unutar kojega se evidentiraju podaci tijekom pripravničkog staža, poželjno je izrađivati pripravnički portfolio tijekom godine dana koji sadrži:
1) Osnovni podaci (ime i prezime, škola, mjesto, trajanje pripravničkog staža)
2) Sadržaj
3) Dokumentacija (preslika diplome i kanonskog mandata)
4) Program stažiranja
5) Literatura
6) Sažeci (bilješke o pročitanoj literaturi)
7) Tablica 30+10+4 (datum, razred, nastavna jedinica)
8) Bilješke sa satova mentora/mentorice
9) Ogledni primjerak dnevne pripreme mentora/mentorice (ukoliko se dogovori)
10) Pripreme za satove na kojima je nazočna mentorica/mentor
11) Zapažanja tijekom pripravničkog staža/samovrednovanje
12) Bilješke koje vodi pripravnik/pripravnica o komentarima mentora/mentorice
13) Pregled izvannastavnih aktivnosti
14) Potvrde o stručnom usavršavanju
15) Ostalo što smatram važnim u svom pripravničkom stažu
Gordana Barudžija
IZDVAJAMO
Sretan Uskrs
Kristova pobjeda svijeta – ohrabrenje i nama danas
Produljenja mandata i ostale molbe
Pretraživanje
Nadolazeći događajikalendar
- Trenutno nema nadolazećih događaja.