Clanak

Arheološka istraživanja Gimnazije Karlovac

Od 1. lipnja do 10. lipnja 2015. godine trajala su arheološka istraživanja u dvorištu Gimnazije Karlovac pod vodstvom arheologa iz Gradskog muzeja Karlovac. Cilj iskapanja bio je pronalazak temelja kapele sv. Ivana Nepomuka koja se u gimnazijskom dvorištu nalazila od 1854. do 1948. godine. U prvoj fazi iskapanja pronađeni su dijelovi temelja kapele te temelji trafostanice koja je u 20. stoljeću sagrađena uz stražnju stranu kapele.

Iskapanju temelja pomogli su učenici Gimnazije Karlovac i Gradski muzej Karlovac koji je besplatno ustupio tim arheologa. Nakon provedenih istraživanja, na temelju dobivenih rezultata, sačuvanih fotografija i tlocrta kapele pristupit će se izradi projektne dokumentacije replike kapele i kovane ograde koja se nalazila uz nju.

U drugoj fazi projekta cilj je na temelju projektne dokumentacije kandidirati projekt za financiranje iz nekog od dostupnih fondova koji se bave očuvanjem kulturne baštine. Treća faza projekta bila bi izgradnja replike kapele i ograde ispred Gimnazije Karlovac, čime bi se vratio autentični izgled Gimnazije iz druge polovice 19. stoljeća, tj. iz vremena kada je ovu školu pohađao Nikola Tesla.

 

 

Kapela Sv. Ivana Nepomuka na Rakovcu

 

Ovu kapelu sagradila je 1854. godine Slunjska regimenta za vlastite potrebe na južnoj strani svoje niže realne gimnazije. Te iste godine kip sv. Ivana Nepomuka koji se nalazio na stočnom trgu u blizini rakovačkog mosta bio je srušen. Na kapeli je postojao natpis: „Divo Ioanni Nepomuceno, Regiminis Sluiensis patrono, curantibus ejusdem regiminis officialibus sacrum sacellum hoc dictum ac 16. Maji 1854. benedictum extat.“[1] Taj natpis nam svjedoči da je ova kapela sagrađena u čast sv. Ivana Nepomuka, zaštitnika Slunjske regimente, te da je posveta izvršena 16. svibnja 1854. Posvetu kapele obavio je karlovački gvardijan o. Augustin Večerina.

U kapeli je bio smješten oltar na kojem se nalazio drveni kip sv. Ivana Nepomuka visok oko 2 metra. „U njoj su se rijetko održavale mise, tek povremeno zadušnice za istaknutije djelatnike Gimnazije i 'slavne pokojnike', uz obavezni 'Te Deum' i 'Veni Sancte' na završetku školske godine, a uz nazočnost svih đaka i profesora.[2] (Učenici i profesori stajali su pred kapelom jer je u njoj bilo mjesta samo za svećenika.) Kapela Sv. Ivana Nepomuka stajala je na ovom mjestu sve do rujna 1948. g. Na izvanrednoj sjednici Izvršnog odbora Gradskog N.O.–a u Karlovcu, održanoj 6. rujna 1948., donesena je sljedeća odluka: „Po prvoj točki zaključuje, da se formira komisija koja će ispitati smještaj kapelice kraj muške gimnazije u Rakovcu, pošto njen smještaj nije u skladu sa regulatornom osnovom jer zadire do 1 m u sam pločnik. Komisija će ujedno dostaviti i predlog za uklanjanje toga nedostatka. Komisija će se sastati 7. 9. 1948. g. u tajništvu, a sačinjavat će ga Glavić Janko, povjerenik za komunalne poslove, Mavrović Stjepan, referent povjereništva za komunalne poslove, Ivanko Ivan, upravitelj gradskog građevnog poduzeća, Rusan Branko, direktor muške gimnazije u Karlovcu.“[3] O odluci koju je donijela ova komisija možemo doznati iz spomenice župe Dubovac (1948. g.): „U mjesecu rujnu dao je G. N. O., Komunalni odsjek u Karlovcu srušiti kapelicu Sv. Ivana Nepomuka, koja je bila sagrađena poloviciom 19. stolj. u dvorištu Drž. real. gimnazije u Rakovcu. Motivacija za rušenje ove kapele bila je ova: 'Kapela je odviše izbočena na ulični nogostup, a uz to tik uz nju je sagrađen električni transformator za Rakovac i okolicu. Kapela smeta prolaznicima ulice, a transformator je opasan po kapelu.' “ Kao što je vidljivo iz teksta spomenice, komisija je pronašla način kako da „zaštiti“ prolaznike od kapelice te kapelu od transformatora. Na sačuvanim slikama jasno je vidljivo da kapelu nije bilo potrebno rušiti zbog pješaka te da je u Rakovačkoj ulici bilo dovoljno mjesta i za cestu i za nogostup.

Prije nego je kapela porušena, njezin inventar pohranjen je u franjevački samostan Karlovac. Drveni kip sv. Ivana Nepomuka župa Dubovac poklonila je 1956. župi Križevci. Ovaj kip se danas nalazi u sakristiji crkve Majke Božje Koruške u Križevcima.

 

Tomislav Šegina



[1] R. STROHAL, Grad Karlovac opisan i orisan, Karlovac 1906., 48.

[2] Svjetlo, 1998., str. 107.

[3] HDA, KLC, ZSIOGNO 1945. – 1948., br. 27708/48.

IZDVAJAMO

Održana adventska duhovna obnova za vjeroučitelje/ice…

Adventska duhovna obnovu za vjeroučitelje/ice i odgojiteljice u vjeri pod naslovom „Evo službenice… VIŠE

Sretan Uskrs

»Ali Bog ga uskrisi oslobodivši ga grozote smrti jer ne bijaše moguće da ona njime… VIŠE

Produljenja mandata i ostale molbe

Radi organizacije poslova u Uredu za vjeronauk molimo sve vjeroučitelje koji nemaju trajni mandat da… VIŠE

Nadolazeći događajikalendar

  • Trenutno nema nadolazećih događaja.