Zagrebačka nadbiskupija | Ured za vjeronauk u školi

Vijesti

Objavljeno: 08.05.2025.

Utjecaj digitalnih sadržaja na religiozni identitet pojedinca i zajednice

Treći susret pod nazivom Teološko-pastoralni razgovori na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Zagrebu (KBF) održan je u utorak, 6. svibnja 2025. godine. Tema ovoga susreta bila je Utjecaj digitalnih sadržaja na religiozni identitet pojedinca i zajednice. Ovaj je okrugli stol zamišljen kao teološko susretište profesora i bivših studenata KBF-a u vidu zajedničkog razmišljanja, rasprave i razgovora o aktualnim temama važnim za Crkvu i društvo.

Susretom je moderirao izv. prof. dr. sc. Ivan Dodlek, profesor na Katedri filozofije KBF-a. Moderator je nakon uvodnih riječi najavio pozdrav o. d. dekana KBF-a, prof. dr. sc. Maria Cifraka. Dekan je srdačno pozdravio predavače kao i sve prisutne koji kroz ovu godinu nazočuju teološko-pastoralnim razgovorima. Nazočnima se potom s nekoliko pozdravnih riječi obratio i o. d. prodekana za znanost KBF-a prof. dr. sc. Nenad Malović, u ime organizacijskog i programskog odbora Teološko-pastoralnih razgovora. Prof. Malović simpatično je istaknuo prisutnost vrsnih predavača kao ponajboljih „chefova“ koji će danas predstaviti svoja najbolja „jela,“ odnosno svoje viđenje utjecaja digitalnih sadržaja na religiozni identitet uopće.

Prof. Dodlek potom je predstavio prvog uvodničara večeri doc. dr sc. Odilona Singboa, docenta na Katedri za teologiju Hrvatskoga katoličkog sveučilišta. Dr. Singbo u uvodu je naglasio kako treba uočiti razliku između virtualnog i realnog (fizičkog) ambijenta, no danas je već i ono digitalno postalo realno. Potom je predstavio pojam „influencera“, već svima poznat, a posebice pojam „duhovnih influencera“ koji vrše određenu službu u Crkvi. Ovdje se postavlja pitanje sadržaja, ali i pitanje motiva - kakav sadržaj duhovni influenceri nude svojoj zajednici.  Influencer posreduje u ime nekoga, ali se često previše u obzir uzima njegov karakter i ponašanje. Nadalje, za primijetiti je da smo upali u svojevrsno sužanjstvo, jer se dobiva osjećaj manje vrijednosti ako osoba nije „online“.  Brzina širenja sadržaja danas oblikuje i naše raspoloženje i identitet.

Nakon prvog uvodničara, prof. Dodlek predstavio je drugog uvodničara mons. dr. Ivana Šaška, pomoćnog biskupa zagrebačkog. Mons. Šaško na početku je naglasio kako se ne slaže s pojmom „digitalan“, pa smatra da bi bolji pojam bio „binaran“. Također, naglašava biskup, ne oduševljava ga odnos virtualnoga i realnoga. Virtualno je novi prostor u kojem mi trebamo biti prisutni i svjesni „da smo u kulturi koja čovjeka pokušava učiniti ubrzanim fragmentom - razlomiti prostor i vrijeme“, naglasio je mons. Šaško. Ubrzavanje digitalne društvenosti ubrzava roj sadašnjih trenutaka, snimaka doživljenih kao apsolutnih, vječnih, beskonačnih i nepovezanih emocija. S druge strane, apostolat crkvenosti je sinonim prisutnosti. Mons. Šaško smatra da bi ljudi uključeni u crkvenost trebali biti prisutni u tom virtualnom prostoru, no potrebno je razlučivanje u smislu da valja sve provjeravati, a dobro zadržati, kao što kaže apostol Pavao.

Moderator susreta potom je predstavio treću uvodničarku prof. dr. sc. Veroniku s. Nelu Gašpar, profesoricu na Katedri dogmatske teologije KBF-a u Zagrebu. Prof. Gašpar odmah na početku istaknula je kako danas postoje četiri velike revolucije koje su prošle svoje faze razvoja, a poseban naglasak stavila je na posljednju, revoluciju digitalnoga doba „koja ne samo da mijenja svijet, već mijenja i čovjekov pogled i odgovor na temeljno pitanje: Tko sam ja? Što je moja obitelj? Što je moja zajednica?“ Digitalno doba mijenja čovjekov pogled na svijet, ali i na samoga sebe. Moć medija u središte stavlja vidljivost koja u čovjeku izaziva emocije, a medij ne samo da prenosi sadržaj, već usmjeruje način na koji će ga čovjek usvojiti i prihvatiti te kako će se na njega odgovoriti i djelovati.

Nakon svih izlaganja, kao što je uobičajeno, ostavljena je mogućnost za postavljanje pitanja. Razvila se živa rasprava koja je zasigurno svima prisutnima bila korisna i plodonosna za njihov rad i djelovanje u svijetu preplavljenom digitalnim sadržajima. Tako je i ovaj okrugli stol pokazao svoju svrsishodnost i potrebu za nastavkom sličnih susreta, od kojih je sljedeći najavljen za mjesec lipanj.


 
Ispišite stranicu: